Skip to main content
Search

Bebeğinize banyo yaptırırken ona nazikçe ve sevgi ile dokunmanız ve banyo sonrası bebeğinizi kuca ğınıza almanız, bebeğinizin sağlıklı ve mutlu gelişimini destekleyecektir. Ancak, JOHNSON’S® Global Banyo Zamanı Raporuna göre, ebeveynlerin %84'ü banyo zamanının bebekleriyle kaliteli zaman geçirme fırsatı olarak görürken, bazıları ise bu zamanın gücünü ve faydalarını yeterince dikkate almamaktadır.

Bebeğinize banyo yaptırırken ona nazikçe ve sevgi ile dokunmanız ve banyo sonrası bebeğinizi kucağınıza almanız, bebeğinizin sağlıklı ve mutlu gelişimini destekleyecektir. Araştırmalara göre, dokunuşunuzun bebeğinizin sağlıklı sosyal-duygusal gelişimini ve motor becerilerini desteklemektedir.

Sosyal - Duygusal Gelişim

Ne yapabilirsiniz

Çocuğunuz ne öğreniyor

Banyo zamanından keyif alın ve bir oyuncağı küvette yüzdürmek veya süngerden suyu sıkmak gibi, çocuğunuzun yeni başarılarının tadını çıkarın.Bebeğiniz çok akıllı ve becerikli ve siz de, onunla oynarken yaptığı keşiflere ortak olmaktan mutluluk duyuyorsunuz.
Suyu sıçratmak için elinizde ileri geri itmek gibi oyunlar icat ederek birlikte eğlenin.Önce siz sonra bebeğiniz şeklinde sırayla oyun oynamak da eğlenceli ve keyiflidir.
Banyodan sonra bebeğinize sarılıp yatın ve aranızdaki bağı güçlendirin.Sevildiğni bilmek, bebeklerin özgüvenini artıracaktır.

Dil ve Düşünme Becerileri

Ne yapabilirsiniz

Çocuğunuz ne öğreniyor

Bebeğinizle iletişim ve bağ kurun. Örneğin, bebeğiniz kitap okumanızı istediğini gösteren sesler çıkarıyor ve hareketler yapıyorsa, bunlara yanıt verin ve istediğini yapın.Böylece bebeğiniz sizinle iletişim kuruyor ve siz de onu anlıyor olacaksınız. Bu iletişim, seslerin ve eylemlerin ne düşündüğünüzü veya ne hissettiğiniz göstermenin iyi birer yolu olduğu algısını pekiştirecek.
Bebeğinize banyo yaptırırken, onunla konuşun ve birlikte ne yaptığınızı ona anlatın. Örneğin, oyuncak ördeği suya atın ve "bak, ördek yüzüyor!" deyin.Bebeğinizle bu aktivite sırasında konuşmanız, çocuğunuzun yüzme ve batma gibi sözcükleri ve kavramları öğrenmesine yardımcı olacaktır.
Banyoyu bebeğinizin yeni beceriler öğrenmesi için eğlenceli hale getirmek. Ona küvetin duvarına nasıl köpükten harfler yapabileceğiniziz, ördeği sıkarak nasıl ses çıkartabileceğinizi, nasıl kocaman su sıçratabileceğinizi ve köpüklerin altında göbeğini nasıl bulabileceğinizi gösterin.Bebeğiniz böylece sizi taklit ederek öğrenecek, suyu sıçrattığında ne olduğunu görerek neden-sonuç ilişkisini kavrayacak ve köpüklerin altındaki göbeğini bularak, bazı şeyleri göremesek bile orda olduklarını keşfedecek ve üstelik tüm bunlar sırasında sizinle bir bağ kuracaktır.

Fiziksel Gelişim

Ne yapabilirsiniz

Bebeğinize çeşitli oyuncaklar vererek ve elleri ile keşfetmesini ve incelemesini sağlayarak, banyo zamanını eğlenceli ve eğitsel hale getirin.
Vücudunda kullandığı uzuvları gösterin ve onlar hakkında konuşun. Köpükleri patlatmak için ellerini kullandığında onu takdir edin ve bu eylem için hangi uzvunu kullandığını ona da söyleyin.

Elleriyle büyük miktarda suyu sıçrattığında veya küvete bir oyuncak düşürdüğünde, bebeğiniz neden-sonuç ilişkisini kavrayacaktır. Böylece, nesnelerin çalışma şeklini çözecektir. Göbeğini görmek için köpükleri eliyle ittiğinde, göremediği şeylerin de var olmaya devam ettiğini öğrenecektir ve bu çok önemli bir kavramdır.

Bu özel zamanda yaptığınız konuşmalar da dil becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. En önemlisi de, bu eğitimin en sevdiği insan, yani sizle beraberken gerçekleşmesidir! 

 

Unutmayın, banyo zamanını eğlenceli bir hale getirmenin en önemli parçalarından biri de bebeğinizin güvenliğinden emin olmanızdır. Bebeğinizi banyoda ASLA yalnız bırakmayın. Tek bir saniye bile! Bu yüzden, banyo için ihtiyaç duyacağınız her şeyi önceden yanınıza alın ve telefon aramalarını tele sekretere yönlendirin.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön