Skip to main content
Search

Yenidoğanlar çok uyur, ancak sık sık uyanırlar. Neyse ki, yenidoğan bebeğinizin duyularını harekete geçirerek, onu daha fazla uyuyacağı ve daha sağlıklı gelişeceği düzenli bir uyku programına alıştırmanızın bazı yolları var.

Bebeğinizin hayatındaki ilk birkaç hafta, hem siz hem de bebeğiniz için alışma süresidir. Bu dönemde bebeğinize uyum sağlamaya çalışın, çünkü iyi bir uyku düzeni beklemek için henüz çok erken olacaktır.

Yenidoğanlar Sık Sık Uyanır

İlk birkaç ay boyunca, bebeğiniz günün her saatinde uykuya dalabilir ve uyanabilir (gece de dahil!). Yenidoğanlar gün boyunca oldukça uzun süre uyurlar (günde 10-18 saat), ancak uykuları genellikle gündüz ve gece ayırımı olmaksızın 24 saate yayılır. Bebekle bir defada 2 ila 5 saat arasında uyuyabilirler. Sizi uyardığında bebeğinizi dinlemeye çalışın, muhtemelen acıkmıştır ve bezini değiştirmeniz gerekmektedir!

Yenidoğan Bebeğiniz Neden Uyanıyor

Yenidoğan bebeğiniz çoğunlukla acıktığı için veya altının değiştirilmesi gerektiği için uyanır. Bebeğinizin uyku düzeninde ani değişiklikler olup olmadığına dikkat edin, bunlar bir hastalığa veya acıkmasına neden olan hızlı büyüme sürecine işaret ediyor olabilir.

SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu)

SIDS riskini azaltmak için, bebeğinizi karnının üstüne değil, daima sırt üstü yatırın. Bebeğinizi sert bir şilteye yatırmalısınız, bebeğinizin etrafında pofuduk veya bol örtüler, oyuncak hayvanlar veya yastık olmamalıdır.

Gece ve Gündüz Arasındaki Farkı Öğretin

Bebeğiniz gündüz uyuduğunda, ışıkları kapatmayın ve ortam seslerini normal düzeyde tutun. Gece ise, ışıkları kapatın veya bir gece lambası kullanın, bebeğinizi mümkün olduğunca sakin ve sessiz şekilde besleyin, altını değiştirin ve aranızdaki etkileşimi de ona hafifçe sarılmak ile sınırlı tutun. Dokunuşunuz onu sakinleştirecek, uyku miktarını ve kalitesini artıracaktır. Kısa bir süre sonra, bebeğinizin en fazla gece uyuduğunu fark edeceksiniz.

Ilgili: Bebek Ninnileri, Bebekler Için Uyku Müziği

Şekerleme Zamanı — Bebekler ve Anneler İçin

Bebeğinizin şekerleme yaptığı süreyi, siz de biraz kestirmek için kullanın. Bebeğiniz uyurken, size de bazı ufak işlerinizi halletmek çok cazip gelebilir, ancak bebeğiniz uyurken siz de uyursanız, kendinizi bu süreçte dinlenmiş hissedeceksiniz.

Bir Gece Rutini Yaratmak

Bu erken yaşta bile, gece rutini bebeğinizin uyku zamanını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Şunları içeren 3 adımlı rutinimizi deneyin:

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön