Skip to main content
Search

Yeni bir anne olarak, internette ne var ne yoksa okudunuz, izlediniz ve öğrendiniz, ama bebeğinizi eve getirdiğinizde elinizin altında özet bilgiler olması işinizi kolaylaştırabilir. İyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olmak için, temel bebek bakımına yönelik bu hızlı kılavuzu hazırladık.

Bebeğinizi Tutarken

Yenidoğanlar size çok narin ve kırılgan gibi gelebilir, sakın bebeğinize dokunmaktan, onu tutmaktan, ona sarılmaktan korkmayın! Yapılan çalışmalar her gün 2 saatten fazla süreyi annelerinin kollarında geçiren bebeklerin daha sağlıklı büyüdüğünü ve daha az ağladığını gösteriyor.

Yenidoğanların boyun kasları henüz gelişmediğinden, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda boynuna destek vermeyi unutmayın. Bebeğinizi taşırken, başını da omzunuz ile veya boşta kalan elinizle desteklemelisiniz.

Banyo

Bazı çocuk doktorları, göbek kordonu iyileşip düşene kadar (genellikle 1 veya 2 hafta içinde) bebeğinizi yumuşak bir havlu ile temizlemenizi önermektedir. Bebeğinize sünger ile nasıl banyo yaptırabileceğinizi öğrenin ve hiçbir anı kaçırmamanız için, bebeğiniz doğmadan önce tüm gerekli banyo malzemelerini temin ettiğinizden emin olun.

Bebeğinizin Bezini Değiştirmek

Çoğu yeni anne-baba, bir günde ne kadar çok bebek bezi kullandıklarını görüp şaşırır. İşinizi biraz kolaylaştırmak için, bebeğinizi eve getirmeden önce elinizin altında bol bol bebek bezi olduğundan emin olun. Bebeğinizin bezini nasıl değiştireceğinizi önceden öğrenmeniz (ve hatta pratik yapmanız!) faydalı olacaktır.

Bebeğinizi Rahatlatmak

Bebeklerin çoğu ilk 3 ayda günde ortalama 2 saat ağlar. Bu ağlama sizi endişelendirse de, aslında normaldir.

Bebeğinizi rahatlatmak için, önce bebeğinizin neden rahatsız olduğunu anlamaya çalışın. Acıktı mı? Gazı mı var? Bezinin mi değişmesi gerekiyor? Uyku vakti mi geldi? Bebeğiniz gürültüden, ışıklardan veya hareketlilikten fazlasıyla uyarılıyor mu?

Uykulu veya tam tersi fazlasıyla uyarılmış bebeğinizi rahatlatmak için, bebeğinizi omzunuza yaslayın ve nazikçe sallayın. Bebeğinize alçak sesle şarkı söyleyin veya onunla konuşun ve yumuşak ses tonunuzla ona kendini güvende hissettirin. Bu sırada bebeğinizin sırtını ovalamanız da onu rahatlatabilir. İkiniz için de en rahat olanı bulana kadar farklı pozisyonlar deneyin.

Unutmayın: İlk birkaç hafta bebeğinizin fazla hareket kabiliyeti olmayacaktır ve beşiğinde rahatsız bir şekilde yatıyorsa, yapabileceği tek şey yardım için ağlamaktır. Bebeğinizin pozisyonunu nazikçe değiştirerek, rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Güvenlik açısından, bebeğinizi daima sırt üstü uyutun.

Bebekler için Masaj

Araştırmalar, masajın bebeklerin rahatlamasına yardımcı olabileceğini, kendilerine uygun bir düzen geliştirebileceğini ve sinirli olduklarında onları rahatlatabileceğini gösteriyor. Bebeğinize masaj yapmak, aynı zamanda aranızda bir bağ kurmanın çok iyi bir yoludur ve üstelik de çok kolaydır.

Beslenme

Pek çok sağlık uzmanı, yenidoğanlar için en iyi beslenmenin anne sütü olduğu konusunda hemfikir. Beslenme açısından anne sütü bebeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Kuşkusuz, bazen tıbbi nedenlerle veya başka özel durumlarda bebeği anne sütüyle beslemek mümkün olmayabilir. Doktorunuzla görüşerek, bebeğinizi en iyi nasıl besleyebileceğinizi öğrenin.

Bebeğinizi nasıl beslemeye karar vermiş olursanız olun, beslenme sırasında bebeğinizi mutlaka kollarınıza alın. Emzirme ve beslenme sırasında bebeğinize sarılmanız, aranızda güçlü bir sevgi bağı oluşmasına yardımcı olacaktır.

Uyku

Bebeğinizin uyku düzeni büyüdükçe değişir. Yenidoğan bebekler 24 saat içinde çok fazla uyur, ancak hem gündüz hem de gece sık sık uyanırlar. Yine de bebeğiniz için 6 ila 8 haftalık iken bile bir uyku zamanı rutini geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bebeğiniz gelişirken ve gündüz artık daha az "şekerleme" yapıp gece uykusuna geçerken, uyku düzenini kademeli olarak geliştirmesine ve gecenin oyun değil uyku zamanı olduğunu öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

JOHNSON’S® 3 adımlı rutini ile bebeğinizin daha iyi uyumasına nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön