Skip to main content
Search

Bebeğinizin cildini temiz tutmanız, onun genel sağlığı açısından çok önemlidir ve süngerle yaptıracağınız bir banyo bebeğinizin duyularını harekete geçirerek, onun gelişimine en baştan itibaren destek olacağınız harika bir rutindir.

Çoğu çocuk doktoru veya ebe, bebeklerin haftada 2-3 defa yıkanmasını ve bebek büyüdükçe banyo sıklığının artırılmasını önermektedir. Bebeğinizin göbek kordonu kuruyup düşene ve altındaki yara iyileşene kadar bebeğinizi sünger ile yıkayın.

Sünger banyosunda, bebeğinizi tutarak yıkarken ona nazikçe dokunmanız, onun fizyolojik, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimine katkıda bulunacak ve JOHNSON’S® yumuşak temizleyici ürünleri ise (JOHNSON’S® baby şampuanı gibi) bebeğinizin duygusal durumunu, sakinliğini ve canlılığını geliştirecektir.

Bebeğinize sünger ile banyo yaptırmadan önce, ihtiyacınız olan her şeyin yakınınızda olduğundan emin olun

Uygun bir sıcaklıkta su ile doldurulmuş bebek banyosu veya küveti.

Geniş, yumuşak, kapüşonlu bir havlu

Yumuşak bir temizleme bezi

Yuvarlak veya kare şekilli pamuk

JOHNSON’S® baby şampuani gibi, bebekler için özel olarak geliştirilmiş nazik bir temizleyici


Banyodan sonra…

JOHNSON'S® baby losyon gibi nemlendirici bir losyon veya JOHNSON'S® baby yag gibi bir bebek yağı

Temiz giysiler

Bez

Bebek battaniyesi

Yumuşak fırça veya tarak

Bez bölgesi için koruyucu merhem


Bebeğinizi Süngerle Yıkamanın Doğru Yolu


Banyoya geçmeye hazırlanırken, bebeğinizle birkaç dakika gününü nasıl geçirdiği hakkında sohbet edin. Bezi dışında, üstündeki giysileri çıkarın ve bebeğinizi bir havluya sarın.


Bir taraftan bebeğinizin nazikçe başını tutarak, bebeğinizin her bir gözünün çevresini, ılık su ile ıslatılmış bir pamuk disk ile nazikçe temizleyin. Pamuk diskler pratik bir kullanım sağlar, çünkü bebeğinizin yüzünden pamuk artıkları bırakmaz.
Her bir göz için yeni bir pamuk kullanın ve gözleri daima iç köşeden dışarıya doğru temizleyin. Bebeğinizin gözlerinde çapak (kurumuş mukus) yoksa, yıkamaya gerek yoktur. Gözün içini yıkamaya çalışmayın.


Daha sonra, sade su ve yumuşak bir bez ile bebeğinizin ağzının ve burunun çevresini ve tüm yüzünü, ortadan başlayarak dışarı doğru silin. Kulakların arkasına, çene altına ve boyundaki çizgilerin arasına dikkat edin. Unutmayın: Bebeğinizin kulağının veya burnunun içine bir şey sokmayın. Nazikçe kurulayın.


Bebeğinizi bir havluya sararak, kolunuzu sırtının altına ve elinizi de başının altına yerleştirin. Serbest kalan eliniz ile, bebeğinizin saçlarını bir bez ile ıslatın. JOHNSON’S® baby şampuanı gibi bebeklerin gözlerini yakmayan, özel olarak geliştirilmiş yumuşak bir bebek şampuanından çok az bir miktar alarak, bebeğinizin tüm başına nazikçe masaj yapın.
Şampuan durulanana kadar bebeğinizin saçlarını su ile nazikçe durulayın. Bebeğinizi yatırın ve başını nazikçe kurulayın; havlunun kapüşonunu bebeğinizin başına geçirerek üşümemesini sağlayın.


Daha sonra, bebeğinizin vücudunu nazik, güvenilir, sabunsuz bir bebek şampuanı ile yıkayın. JOHNSON’S® baby şampuanı yenidoğanların cildi ve saçları için uygun bir yumuşaklığa sahiptir: Bu ürün, hastanelerde, yenidoğanların temizliğinde en çok kullanılan bebek şampuanıdır.

Kapüşonu bebeğinizin başında tutarak, bebeğinizin üstünü açın ve bezini çıkarın. Elinizi veya bir bezi ıslatıp köpürterek, bebeğinizin vücudunun geri kalanını da temizleyin. Boynundan beline doğru, kollarını ve ellerini de unutmadan, bebeğinizin tüm vücudunu yıkayın ve sonra da durulayıp, nazikçe kurulayın. Bebeğinizin üşümemesi için üst bedenini bir havluyla sarın ve sonra bacaklarına, ayaklarına ve ayak parmaklarına geçin.

Bebeğinizin vücudundaki tüm kat yerlerini iyice durulayın ve kurulayın, çünkü fazla nem de ciltte tahrişe neden olabilir. Bez bölgesini temiz ılık su ile temizleyin. Kız bebeklerde bu bölge önden arkaya doğru nazikçe temizlenmelidir. Erkek bebeklerde de, bu bölgeyi önden arkaya silerek temizleyin. Sünnet olmamış erkek bebeklerde, penisi ve jenital alanı nazikçe ve sünnet derisini geriye itmeden temizleyin.


Bebeğinizin cildini nemlendirmeniz, onun cilt bakım rutininde önemli bir parçadır. JOHNSON’S® baby losyon veya JOHNSON’S® baby yağ gibi nazik nemlendirici ve yağlar kullanarak, bebeğinizin cildini koruyabilirsiniz.


Giydirmeden önce, bebeğinizin tam olarak kuruduğundan emin olun. Daha sonra, bebeğinizi giydirin ve sıcak tutmak için battaniyesine sarın. Bebeğinize sarılarak, birlikte geçirdiğiniz bu zamanın keyfini çıkarın.

Bebek Bilimi!
Bebeğinizin başında (bıngıldak denen) yumuşak bir nokta bulunur ve bu noktada, kafatası henüz tam olarak kapanmamıştır. Bebeğinizin, doğum kanalından geçerken, başının esnemesini bu yumuşak nokta sağlamaktadır. Bu bölgeye nazikçe dokunabilir ve burayı da yıkayabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön