Skip to main content
Search

Dokunma gibi, koku da, bebeğinizin sağlıklı gelişiminde önemli bir rol oynar. Dokunuşunuzun yarattığı güvenlik, mutluluk ve rahatlık hissini, kokunun gücü ile masaj deneyimini zenginleştiren ürünleri kullanarak daha da güçlendirebilirsiniz.

Keyif veren ve tanıdık kokuların, bebeklerin duygudurumlarını, sakinliklerini ve uyanıklıklarını geliştirdiği ve anne kokusunun bebeklerin ağlamasını azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Benzer kokuları içeren ürünlerle düzenli rutinler oluşturmanız da, bebeğinizin bu deneyime ve size daha hızlı bağlanmasına yardımcı olacaktır.

Koku: Kalıcı Anıların Anahtarı

Kokuların çağrıştırdığı anılar, diğer duyuların yarattığı anılara göre daha duygusal ve daha keyif vericidir. Koku alma becerisi ve kokuların yarattığı çağırışımlar, yaşamın erken dönemlerinde gelişir. Yenidoğanlar, doğumdan itibaren etraflarını tanımak için diğer duyularından çok koku duyularını kullanırlar. Siz ile bebeğiniz arasındaki bağ da işte bu noktada başlar: bebekler annelerini sadece kokularından tanıyabilirler.

Hayatının ilk birkaç haftasında, bebeğinizin beyni hissettikleri duygular ve aldıkları kokular arasında ilişkilendirmeler yapmaya başlar. Hoş kokular, sizin sevgi dolu dokunuşunuzla birleştiğinde, bebeğinizin ömrü boyunca hatırlayacağı unutulmaz anılar yaratabilir.

Koku Anıları, Neden Diğer Duyulardan Daha Fazla Canlandırır

Parfüm neden hoş bir kokudan daha fazlasını ifade eder? Bu durum, beynin yapısıyla ilgilidir.

Bir şeyler gördüğümüzde veya duyduğumuzda, sinyaller beyinde işlenmeden önce, beynin kapı görevlisi olarak çalışan bir bölümü olan talamusa gönderilir. Ancak, bir şey kokladığımızda, sinyaller doğrudan beynimizin, burun soğanı adı verilen ve kokuları işlemekten sorumlu bölgesine iletilir.

Bu koku işleme bölgesi, hipokampüs ve entorinal korteks olarak bilinen hafıza ve amigdala olarak bilinen ve duygularımızdan sorumlu olan beyin bölümlerine kokusal yolaklarla bağlıdır.

Sonuç olarak, kokular bu bölgeleri daha hızlı harekete geçirir ve diğer duyulara göre, duygusal olarak daha canlı anıları tetikler.

JOHNSON’S® “Bebek Gibi Kokuyor!”

Dünyadaki çoğu insanın bebeklerle en çok ilişkilendirdikleri kokulardan biri de JOHNSON’S® baby

ürünlerinin kokusudur. Ürün formüllerimiz, hem anne-babalar için hem de bebekler için nesiller boyu sıcak ve kalıcı anılar yaratmaya yardımcı olur.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön