Skip to main content
Search

Bebeğinizin evdeki ilk haftası hem sizin hem de bebeğiniz için öğrenme ve gelişme ile geçecektir. Bebeğinizin göbek kordonuna bakım yaparken çok basit gibi görünen dokunuşunuzun çok daha fazla anlam ifade ettiğini unutmayın. Bebeğinizin hassas cildini yıkarken ve kurularken bebeğinize nazikçe dokunmanız onun özgüvenini güçlendirecek ve aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

Bebeğinizin göbek kordonunu temizlemekten korkmayın: kordonunun dip kısmı ne kadar çabuk kurursa, kordon da o kadar çabuk düşecektir. Kordona dokunmadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Göbek kordonuna dışkı veya idrar bulaşırsa, bebeğinizin bezini değiştirirken bu bölgeyi de temizlemelisiniz. Kordonu güvenle temizlemek için bir kulak çubuğu ya da kare veya yuvarlak bir pamuk parçası alın ve kordonun dip kısmının çevresini temiz su ile temizleyin.

Bebek bezinin kordonun üstüne gelmemesine dikkat edin, çünkü kordon bölgesi her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır. Bez çok yüksekse, bağlamadan önce göbeğe denk gelen kısmını katlayın. Ayrıca, göbek kordonu için özel olarak kesilmiş yenidoğan mendilleri de alabilirsiniz. Kordon bölgesi yaklaşık olarak 7 ile 10 gün arasında iyileşecektir.

Uyarı İşaretleri

Göbek kordonunun dibinde şunları fark ederseniz, bebek doktorunuzu arayın:

  • yumuşaksa
  • kokuyorsa
  • sıvı akıntısı varsa veya göbeğin etrafı kızarmışsa

Göbek kordonu düşerken, birkaç damla kan akması normaldir.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön