Skip to main content
Search

Yenidoğan bebeğinizin cildi gelişmeye devam etmektedir ve dolayısıyla yetişkinlerden daha özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Dünyaya alışmaya başlayan çoğu yenidoğanın cildinde bu yaygın cilt problemleri görülür.

Yenidoğan bebeğinizin cildi, rahminizdeki sulu ortamdan sonra dünyanın kuru ortamına ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bu geçiş hemen olmaz, bebeğinizin cildi doğduktan sonra uzun bir süre gelişmeye devam eder ve bu nedenle sizinkinden daha narindir. Bebeklerin cildi nemi yetişkin cildine göre daha hızlı emer ama daha hızlı kaybeder, dolayısıyla kurumaya daha eğilimlidir. Ayrıca, bebeğinizin bağışıklık sistemi de hala gelişmektedir ve dolayısıyla enfeksiyonlara karşı daha açıktır.

Bebeklerde Akne

Bebeklerin yaklaşık %20'sinde bebek aknesi görülür. Bebek aknesi çoğunlukla bebekler dünyaya geldikten sonraki ilk birkaç ay içinde ortadan kaybolur. Bu akne türü kabarcıklar, beyaz noktalar veya hafif döküntü olarak kendini gösterebilir. Bu küçük beyaz kabarcıklara milya adı verilir ve bunlar yüzde özellikle burun ve çenede görülür. Kaşıntılı olmadıklarından bebeğinizi rahatsız etmezler. Bu beyaz noktalar olgunlaşmamış ter bezelerinin ve muhtemelen gebeliğinizdeki hormonların bir sonucudur ve tedaviye gerek olmaksızın yok olurlar.

Çoğu bebek aknesi kısa sürer ve kendi kendine çözümlenir, ancak bebeğinizin problemi şiddetli ise veya sizin endişeleriniz varsa, bebek doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Ciltte Soyulma

İlk birkaç gün yeni doğan bebeğinizin, başta avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve ayak bileklerinde hafif soyulmalar olduğunu fark edebilirsiniz. Özellikle de bebeğiniz geç doğduysa bu durum tamamen normaldir. Birkaç gün sonra bu soyulma ortadan kalkar. Bir bebek merhemi veya nemlendiricisi kullanmanızın faydalı olup olmayacağını bebek doktorunuza danışabilirsiniz.

Konak

Bazı bebeklerde konak veya seboreik dermatit olarak bilinen, saçlı deride veya kaşlarda kabuklanmaya veya pullanmaya rastlanabilir. Bu çok yaygın rahatsızlık, bebeğinizin ilk haftalarında başlar ve birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Neyse ki, bebeğiniz 8 ila 12 aylık olduğunda çoğu zaman tamamen çözümlenir.

Konak sorununu hafifletmek için, kabuklu bölgelere bir nemlendirici veya JOHNSON'S® baby yağ gibi bir ürünle nazikçe masaj yaparak bu bölgeleri yumuşatın. Birkaç dakika bekleyin, sonra pullanmayı gidermek için nazikçe tarayın. Daha sonra, JOHNSON'S® baby şampuan gibi bebeklere özel nazik bir şampuan ile bebeğinizin saçlarını yıkayın.

Pişik

Pek çok bebekte belli bir noktada pişik sorunu görülebilir. Pişik bakımı ve pişikten korunma ile ilgili daha fazla bilgi almak için, pişik kılavuzumuza göz atın.

Bu problemlerin çoğu kendi kendine çözümlenir, ancak sizin yine de endişeleriniz varsa sağlık uzmanınız ile görüşün.

Bebeklerde Egzama ve Cilt Kuruluğu

Egzama, veya atopik dermatit, her 100 bebekten 20'sini etkileyen kronik yangısal bir rahatsızlıktır. Egzama,çoğunlukla ailesinde egzama, astım veya alerjik rinit öyküsü bulunan bebeklerde görülür. Egzama dönem dönem alevlenir ve bu alevlenmeyi hiçbir belirtinin görülmediği veya çok az belirti görülen dönemler izler. Bebeklerde egzama, yüzde ve saçlı deride kırmızı, tahriş olmuş ve kaşıntılı döküntüler olarak ortaya çıkar. Bazı bebeklerde, (inek sütü, yumurta, buğday veya portakal gibi) belli gıdalar da egzamanın alevlenmesine neden olabilir.

Bebeklerde egzama nedenleri, tanı ve tedavi ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön