Skip to main content
Search

Yenidoğan bebeğiniz çok narin görünebilir, ancak doğumdan kısa süre sonra masaj rutinine başlayabilirsiniz. Düzenli masaj, aranızdaki bağı geliştirirken, bebeğinizin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkıda bulunur.

Masaj ile, bebeğinizin nasıl iletişim kurduğuna dair farkındalığınızı artırabilir ve bebeğinizi hayatının ilk birkaç ayında nasıl destekleyebileceğinize dair fikirler geliştirebilirsiniz. Siz ve bebeğiniz, ikiniz için de neyin iyi olduğunu birlikte keşfedeceksiniz. Masajın bebeğinize yaptığınız bir şey olmasından ziyade bebeğinizle birlikte yaptığınız bir şey olduğunu bilmeniz çok önemlidir.

Yenidoğan Bebeğinize Masaj Yapmak

Dokunma, sevginizi bebeğinize göstermenin çok güçlü bir yoludur. İlk haftalarda, tek bir alana fazla odaklanmadan, yavaş ve pozitif dokunuşlarla masaj yapın. Yenidoğan bebeklerin duyuları fazla uyarılabilir ve çoğu bebek ilk birkaç haftada anne-babalarının kollarında huzuru arar, bazıları ise giysilerinin üstünden nazikçe ovalanmayı tercih ederler.

El Teması

Bebeğiniz masaja “evet” diyorsa, masaja el teması ile başlayın. Bebeğinizin vücudunun herhangi bir yerine masaj yapmaya başlamadan önce, el teması tekniğini kullanmalısınız. Bu tekniği, bebeğiniz masaj sırasında bir molaya ihtiyaç duyduğunda da kullanabilirsiniz. El teması, bebeğinizin kendini güvende hissetmesini ve dokunuşunuzdan keyif almasını sağlar..


Bacak

Başlamadan önce ellerinizi iyice yağladığınızdan emin olun. Yenidoğanlarda bacaklardan başlayın, çünkü bebekler bacaklarına dokunulması konusunda çoğunlukla daha rahattır. Aşağı doğru hareketler bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bacaklar - Yukarıdan Aşağıya Masaj

Bir elinizle bebeğinizin ayak bileğini nazikçe tutun. Diğer elinizi bebeğinizin kalçasına koyup bacağını tutun ve yavaşça ayak bileğine doğru kaydırın. Nazik ritmik dokunuşlarla, her iki elinizi sırayla kullanarak devam edin.


Ayaklar

Bebeklerin çoğu ayaklarına masaj yapılmasını severler. Bebeğinizin ayakları konusunda hassas olup olmadığını görmek için verdiği tepkiyi izleyin. Ayaklara yapılan bir masaj tüm vücudu olumlu etkileyebilir.

Bebeğinizin ayağındaki her bir parmağı baş ve işaret parmaklarınız arasında nazikçe sıkarak kaydırın. Her iki elinizin başparmaklarını kullanarak, ayak parmaklarından bileğe doğru masaj yapın. Bu hareketi birkaç defa tekrarlayın.


Göbek

Bebeğinizin göbek bağı iyileştiğinde, karın bölgesine yapılacak yumuşak bir masaj ile, bebeğinizin sindirimine ve karın bölgesindeki diğer rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin karnına güven verici bir şekilde ve elinizi kasmadan dokunarak başlayın. Bebeğiniz bu dokunuştan mutlu oluyorsa, önce bir eliniz sonra diğer eliniz ile, karnına dokunabilirsiniz.


Sırt

Ten teması, anne, baba ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirebilir.

Bebeğinizi göğsünüze yakın tutarak, boynundan poposuna doğru ellerinizi sırayla geçirerek sırtına masaj yapın.

Doğum Sonrası Depresyon & İletişim ve Bağ Kurmak için Dokunmak

Doğumdan sonra, pek çok anne ve hatta bazı babalar bir tür depresyona yakalanabilirler. ‘Annelik Hüznü’ çok yaygın görülen bir durumdur ve annelerin bir an çok mutlu, bir sonraki an ise çok duygusal olmasına neden olabilir. Bu belirtiler çoğunlukla birkaç gün sonra ortadan kaybolur. Depresyon ise daha ciddi ve daha uzun süreli bir durumdur ve bebeğin doğumundan hemen sonra veya daha ileri bir tarihte ortaya çıkabilir.

Doğum sonrası depresyon ile ilgili yapılan araştırmalarda, göz teması, cilt teması, ses ve hassas bir etkileşimi içermesi nedeniyle masajın ebeveyn ile bebek arasındaki bağı güçlendirebileceği gösterilmiştir.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön