Skip to main content
Search

Tuvalet eğitimi için "doğru yaş" diye bir şey yoktur, çünkü her çocuk farklıdır.

Tuvalet eğitimi, çocuğunuz anüs ve mesane kaslarını kontrol etmeye başladığı zaman mümkün olacaktır. Bu kaslar, 18 ila 36 aylık aralığında gelişir, dolayısıyla tuvalet eğitimine çocuk en azından 2 yaşına geldiğinde başlanması önerilir.

Tuvalet eğitimi, çocuğunuz anüs ve mesane kaslarını kontrol etmeye başladığı zaman mümkün olacaktır. Bu kaslar, 18 ila 36 aylık aralığında gelişir, dolayısıyla tuvalet eğitimine çocuk en azından 2 yaşına geldiğinde başlanması önerilir.

Zamanı Seçmek

Tuvalet eğitimine başlamadan birkaç ay önce banyoda çocuğunuzun görebileceği ve oturabileceği bir oturak bulundurursanız, çocuğunuz böylece oturağın üzerine oturma ve hatta zaman zaman oturağı kullanma fırsatı elde edecektir. Az önce sözünü ettiğimiz kasları geliştirmesinin yanı sıra, çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamaya hazır olduğunu anlayabileceğiniz başka işaretler de bulunmaktadır:

  • Bir oturağın üzerine oturabilme ve kolayca kalkabilme becerisi
  • Tuvalete gitmek istediğini size söyleyebilme becerisi

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini zamanından önce alması aksine bu sürecin daha uzun sürmesine neden olabilir. Çalışmalar, 18 aydan önce tuvalet eğitimine başlatılan çocukların, 4 yaşını geçene kadar tamamen eğitilemediğini, buna karşılık, yaklaşık 2 yaşında tuvalet eğitimi almaya başlayan çocukların ise 3 yaşına gelmeden tuvalet eğitimini tamamladıklarını göstermektedir.

Nasıl Başlamalısınız

Tuvalet eğitimine başlamadan önce, bir oturak veya bir klozet adaptörü seçmelisiniz. Bazı çocuklar, kendilerine ait bir oturakları olmasını severler, bazıları ile "yetişkin" tuvaletini kullanmak istediklerinden bir tuvalet adaptörünü tercih ederler.

Çocuğunuzun artık hazır olduğunu düşünüyorsanız, bez kullanmazsanız, kendi tuvaletini kullanmasını gerektiğini ona anlatmalısınız. Çoğu tek kullanımlık bez çocuğun ıslaklığı hissetmemesi için tasarlandığından, çocuğunuzun biraz ıslaklık hissetmesine izin veren özel alıştırma külotlarını kullanmanız da çocuğunuza bu süreçte yardımcı olabilir. Pişik belirtilerine karşı dikkatli olun.

Bezden Çamaşıra Geçiş

İşte çocuğunuzun artık iç çamaşırı giymeye hazır olduğunu gösteren bazı ipuçları:

  • Yardımınız olmadan külodunu ve bezini çıkarmaya çalışıyorsa
  • Bağırsak hareketlerini ve çiş yapma ihtiyacını fark ediyorsa (bez bağlı iken bile) ve size söylüyorsa
  • Sizin veya diğer aile üyelerinin tuvaleti kullandığını izlediyse
  • Her akşam banyosundan önce oturağa oturup oturağı kullanmayı deniyorsa

Çocuğunuzun bezi bıraktığında ne yapması gerektiğini anladığına dair bir ipucu görürseniz, bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Bu deneyimi, artık bir "abla veya abi" gibi çamaşır giyeceğini söyleyerek ve yeni birkaç çamaşır seçmesine yardımcı olarak özel bir ana dönüştürebilirsiniz.

Rutine Geçiş

Çocuğunuza, oturağını kullanmasını düzenli olarak hatırlatmayı unutmayın. Kendisi istemedikçe onu oturağa oturtmaya çalışmayın; aksi halde bağlantıyı kendisi kuramayacaktır. Çabasını ve başarılarını takdir edin ve arada kazalar olsa da, ona bunun için oturağı kullanması gerektiğini nazikçe hatırlatın, üstünü değiştirin ve asla kızmayın. Olumsuz tepki vermeniz çocuğun gücenmesine neden olur ve oturağı tekrar denemekten kaçınır.

Seyahat Sırasında Tuvalet Eğitim

Çocuğunuza seyahat sırasında tuvalet eğitimi vermeniz güç olabilir, ancak yine de imkansız değildir. Evden çıkmadan önce çocuğunuza oturağını kullanmasını hatırlatın ve varış noktanıza ulaşır ulaşmaz, etraftaki tuvaletlerin nerelerde olduğunu öğrenin. Seyahat sırasında da, yanınıza nazik bir temizleyici alarak, doğru hijyen alışkanlıklarını korumaya çalışın. Çok uzun yolculuklarda ve uygun bir tuvaletin olmadığı durumlarda, kazalara karşı çocuğunuza bez bağlamayı düşünebilirsiniz.

Her çocuğun farklı bir hızda geliştiğini ve bu anlamda sabırlı olmanın çok önemli olduğunu unutmayın. Bu süreci aceleye getirmez ve tuvalet eğitimini çocuğunuza uygun bir süreye yayarak verirseniz, bundan sonra çocuğunuza yeni beceriler öğrenmenin keyifli ve onu geliştiren bir şey olduğunu öğretmiş olursunuz ki, bu da onun için harika bir hayat dersi olur.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön