Skip to main content
Search

Yaklaşık 3 aylık olduğunda, bebeğiniz artık geceleri daha uzun süre boyunca uyumaya başlar. Ancak sadece bebeğinizin iyi uyumaya devam etmesi için değil, aynı zamanda banyo, masaj ve sarılma zamanları çok değerli olduğu için gece rutininize devam etmeniz çok önemlidir.

Uyku ritimleri yaklaşık olarak 6 haftada belirmeye başlar ve çoğu bebek 3 ile 6 aylık arasında düzenli uyuma ve uyanma döngüsüne girer. Bebeğiniz gece ile gündüzün farkını anlamaya başladığı dönemde, uyku öncesi rutinini geliştirmeniz için mükemmel bir dönemdir.

Bebeğinize Kendi Kendini Sakinleştirmeyi Öğretin

Bebeğinizin gece boyunca uyumasını sağlamanın en önemli parçası, onu kendi kendini sakinleştirerek uyumaya alıştırmanızdır. Bebeğinizi uykulu ama hala uyanık iken yatırın. Bebekler kendi kendilerine uykuya dalmalıdır, böylece gece yarısı uyandıklarında kendi kendilerini sakinleştirerek tekrar uyuyabilirler.

Bebeğimin ne kadar uykuya ihtiyacı var?

İlk 3 aydan sonra, bebekler günde 13 ile 15 saat arasında uyumaya başlar. Ancak, her bebeğin farklı olduğunu ve bazılarının daha fazla, bazılarının ise daha az uykuya ihtiyaç duyacağını da unutmayın.

Bebeğim ne sıklıkta şekerleme yapmalı?

Bebeğiniz gün içinde 2-4 kere de kısa kısa uyumak, yani şekerleme yapmak isteyecektir. Gündüz uyutmamanız, bebeğinizin gece uyuyacağı anlamına gelmez. Aksine, böylece bebeğinizin aşırı yorulmasına ve daha kalitesiz bir gece uykusu uyumasına neden olabilirsiniz. Ancak şekerlemelerin gece uykusuna çok yakın saatlerde olmaması daha iyi olacaktır

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinizin gece uyku rutininin uygulanamayacak kadar uzun veya zor olmamasına dikkat edin. Bebeğinizi uyutmak için onu sallamaktan veya beslemekten kaçının, yoksa bebeğiniz gece doğal olarak uyandığında da bunları yapmanızı isteyecektir! Bebeğinizi yatağa uykulu ama henüz uyanık iken yatırın ve bebeğinizi yatağa eşinizle dönüşümlü olarak yatırmayı unutmayın.

Uyku Düzenindeki Değişiklikler

İlginç bir şekilde, bebeğinizin fiziksel gelişimi uyku düzenini de değiştirebilir. Yana dönme ve kalkmak için kendini yukarı çekme gibi bebeğinizin hayatındaki önemli gelişimsel dönüm noktaları da bebeğinizin uyku düzenini geçici olarak bozabilir. Eskiden tüm gece uyuyan bebeğiniz, geçici bir dönem için gece yarısında uyandığında hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bebeğinizi uyku düzenine geri döndürmek için rutininize bağlı kalın.

Bir Gece Rutini Yaratmak

Bu erken yaşta bile, gece rutini bebeğinizin uyku zamanını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Şunları içeren 3 adımlı rutinimizi deneyin:

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön