Skip to main content
Search

Altı haftalık olduğunda, bebeğiniz artık size daha fazla tepki vermeye başlayacaktır ve daha fazla masaj yapmanıza izin verecektir. Böylece, sizin de aranızdaki bağı güçlendirmek, bebeğinizin duyularını harekete geçirmek ve masajı daha anlamlı bir deneyime dönüştürmek için daha fazla fırsatınız olacak.

Masaj iletişim kurmanızın ve birlikte eğlenip oynamanızın harika bir yoludur. İşte masaj programınıza ekleyebileceğiniz birkaç hareket:

Göbek

Bebeğinizin göbeğine masaj yapmanız, hem bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar hem de karın ağrısı ve kabızlık gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz bu dokunuştan mutlu oluyorsa önce bir eliniz sonra diğer eliniz ile, karnına dokunabilirsiniz.


‘

Göbekte "Seni Seviyorum"

Önce ellerinizi bebeğinizin üstünde bırakarak başlayın.

  1. Sağ elinizi, bebeğinizin karnının sol tarafından (sizin sağınıza gelecektir) aşağı doğru nazikçe çekin.
  2. Elinizi, bebeğinizin karnının sol tarafından sağ tarafına doğru bir L harfi çizecek şekilde kaydırın.
  3. Şimdi de, bebeğinizin karnının sağ alt tarafından başlayarak ve sol alt tarafına giderek ters bir U harfi çizin. Bebeğinize masaj yaparken ona “seni seviyorum bebeğim” demeyi unutmayın.

Göğüs

Bebeğinizin göğsüne nazikçe masaj yaparak, hazımsızlığının giderilmesine destek olabilirsiniz. Bebeğinizin göğsüne dokunurken, zaman zaman durun ve ellerinizi bebeğinizin göğsünde tutarak karşılıklı duygularınızı hissetmeye çalışın.

Ellerinizi bebeğinizin göğsünün ortasına dışarı doğru, tıpkı bir kitabın sayfalarını iki yana düzeltirmiş gibi kaydırın. Bebeğinizle temas kurmaya devam ederek ellerinizi yavaşça aşağı doğru kaydırın ve ortada birleştirin.


Dokunma ile gevşeme

Dokunma ile gevşeme yöntemi, her yaşta ve masaj sırasında herhangi bir zamanda uygulanabilir. Bazen bebeklerin vücutları gergin olur ve kollar ve bacaklara uygulanan bu teknik bebeğin gevşemesini sağlar.

Ellerinizle bebeğinizin kollarını sarın ve bebeğinizden gevşemesini isteyin. Sakin bir ses tonu ile tekrar tekrar “gevşe” diyebilirsiniz. Bebeğinizin yanıt vermeye başladığını hissettiğinizde, onu bir gülücük veya bir öpücük ile ödüllendirin.


Eller

Bebeğinize ellerini nasıl gevşetebileceğini gösterebilirsiniz. Başparmaklarınızın yumuşak iç kısmı ile ellerini nazikçe açın, minik parmaklarının her birini başparmağınız ve işaret parmağınız arasında yuvarlayın ve son olarak da bileklerinden parmak uçlarına doğru ellerinin üst kısmına masaj yapın.


Yüz

Bebeğinizin yüzüne masaj yapmanız da, emme, ağlama ve diş çıkarma gibi nedenlerle bebeğinizin yüzünde biriken gerginliğin rahatlamasını sağlayabilir.

Bebekler sizden gördükleri hareketleri ve mimikleri taklit ederler. Yüz masajı ile göz teması kurabilir ve mutluluğunuzu paylaşabilirsiniz. Parmak uçlarınızla bebeğinizin çenesinde küçük daireler çizin.


Sırt

Bebeğinizin sırtına masaj yaparak bebeğiniz başını kaldırırken boynunu, omuzlarını ve kollarını güçlendirmesine yardım edebilirsiniz. Bu masaj bebeğiniz üzerinde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki de gösterecektir. Bebeğinize çeşitli pozisyonlarda masaj yapabilirsiniz ve böylece onları yüzüstü yatmaları için teşvik edebilirsiniz. Bu farklı pozisyonları bebek masaj sınıfından öğrenebilirsiniz.

Bebeğiniz yüzüstü yatarken, boynunun arkasından her iki elinizle omurgasına dik olacak şekilde masaj yapmaya başlayın. Ellerinizi ileri geri ve iki yöne hareket ettirerek, poposuna kadar inin, sonra omuzlarına kadar geri çıkın. Bu hareketi tekrar edin. Sonra da elinizi bebeğinizin boynundan ayaklarına kadar geçirin.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön