Skip to main content
Search

Köpükler, sıçrayan sular, gülüşmeler ve eğlence dolu banyo zamanı, bebeğinizin duyularını harekete geçirmek ve aranızdaki bağı güçlendirmek için mükemmel bir fırsattır. İyi bir banyonun temellerini ve bu konudaki yeni ipuçlarını öğrenmek için rehberimizi inceleyin.

Banyo bebeğinizi sadece rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda aranızdaki bağın güçlenmesine ve zorlu bir günden sonra biraz eğlenmenize fırsat tanır. Tıpk masajda olduğu gibi, ılık bir banyo da bebeğinizi uykuya hazırlamanın çok iyi bir yoludur.

Su Bebeğinizin Temizlenmesi için Yeterli Değildir

Bebeğinizi sadece su ile yıkamak, yağ ve kirin ancak %65'inin temizlenmesini sağlar. Su bezlerin ve giysilerin arkada bıraktığı kayda çözünen kiri gidermez ve bu kir kalırsa, bebeğinizin narin cilt bariyerinin* bozulmasına yol açabilir. Su tek başına kullanıldığında bebeğinizin cildinin kurumasına da neden olabilir. Bebeklerin tekrar tekrar sadece su ile yıkanmasının, özellikle kireçli veya klorlu suyun kullanılmasının, cilt hücrelerinde nem kaybına neden olduğu ve bebeklerin cildini tahriş ettiği ve kızarttığı gösterilmiştir.

Bebeklerin etkin bir şekilde temizlenmesine yardımcı olmak için, JOHNSON’S® baby şampuan, gibi nazik ve bebeklere özel bir temizleyici kullanılması önerilir.

How to Baby Baby

Bebeğinize Nasıl Banyo Yaptırmalısınız

 1. 1.

  Banyoya, 5-10 cm ılık su ile başlayın. Bebeğinizin banyo suyu, 32 ile 37o C arasında olmalıdır. Küveti doldurduktan sonra, sıcaklığın tüm küvete dağılmasını sağlamak için suyu elinizde karıştırın.

 2. 2.

  Bebeğinizi suya sokmadan önce, suyun sıcaklığını el bileğinizin iç kısmını değdirerek kontrol edin. NOT: Beklenmedik sıcaklık artışlarına karşı, evinizin su ısıtıcısının 38o dereceyi geçmemesine dikkat edin.

 3. 3.

  Bir kolunuzla bebeğinizin sırtını, başını ve boynunu destekleyerek, bebeğinizi nazikçe bebek küvetine yerleştirin. Bebeğinizi bir elinizle yıkarken, diğer elinizle vücuduna destek vermeye devam edin.

 4. 4.

  Bebeğinizin gözlerinin çevresini, temiz ve ılık suyla nemlendirilmiş pamuk bir disk ile nazikçe temizleyin. Her bir göz için yeni bir pamuk kullanın ve gözleri daima iç köşeden dışarıya doğru temizleyin. Daha sonra, yumuşak bir bez ile bebeğinizin ağzının ve burunun çevresini ve tüm yüzünü, ortadan başlayarak dışarı doğru silin. Boynundaki katların arasını ve kulaklarının arkasını da silmeyi unutmayın!

 5. 5.

  Küçük bebeklerde, bir bebek temizleme bezini ılık suyla ıslatın ve JOHNSON'S® baby® Şampuanı gibi özellikle bebekler için tasarlanmış nazik bir temizleyici kullanın. Bebeğinizin başındaki (bıngıldak olarak bilinen) yumuşak noktaları da nazikçe yıkamaktan çekinmeyin.

 6. 6.

  En son, bez bölgesini yıkayın. Kız bebeklerde, jenital bölgeyi önden arkaya doğru temizleyin. Erkeklerde, jenital bölgeyi nazikçe yine önden arkaya doğru temizleyin ve iyice kurutun.

 7. 7.

  Bebeğinizin banyoda birkaç dakika kalarak ılık suyun keyfini çıkarmasını sağlayın. Bebeğinizi sıcak tutmak için vücuduna bir tas ile su dökün. Bebeğinizin üstüne doğrudan musluktan akan suyu dökmeyin, çünkü su sıcaklığı bazen aniden değişebilir.

 8. 8.

  Her iki elinizi bebeğinizin kollarının altından göğsünün etrafına sarın, başını destekleyin ve bebeğinizi bu şekilde banyodan çıkartarak hızlıca bir havluya sarın.

 9. 9.

  Bebeğinizin vücudundaki tüm kat yerlerini kurutun, çünkü aşırı nem de ciltte tahrişe neden olabilir. Cilde zarar vermemek için, bebeğinizin cildini nazik darbelerle kurulayın.

 10. 10.

  Bebeğinizi giydirmeden önce, nazikliği ve yumuşaklığı klinik olarak kanıtlanmış, hipoalerjenik JOHNSON'S® baby yağ gibi nazik bir bebek nemlendiricisi uygulayın.

Bebekler için Banyo İpuçları

 • Sadece görebildiğinizi temizleyin; bebeğinizin kulak kanalına veya burnuna bir şey sokmayın
 • Her bebek farklıdır, ancak bazı bebekler karınları doyduktan hemen sonra banyo yapmak istemezler. Pek çok anne, bebeklerine, karınlarını doyurmadan önce banyo yaptırmayı tercih etmektedir
 • Ve unutmayın; bebeğinizi ASLA banyoda yalnız bırakmayın. Bir saniye bile!

Banyo, bir yandan bebeğinizle aranızda bir bağ oluşturmanıza imkan tanırken, diğer yandan da "meşgul zaman" ile "uyku zamanı" arasındaki ayırımı yapmanın mükemmel bir yoludur. Gününüzü, mis kokan bebeğinizi yumuşacık ve sıcacık battaniyesine sararak, ona bir ninni söyleyerek tamamladığınızda, en zor günler bile biraz daha rahat geçecektir.

*Cilt bariyeri, vücudu hastalıklardan koruyan, dışarıdan gelebilecek tahriş ediciler, bakteriler ve alerjenlere karşı hayati bir bariyer görevi gören cildin en üst tabakasıdır. Bebeklerin cilt bariyeri yetişkinlerinkine göre oldukça farklıdır ve gelişmeye devam etmektedir, dolayısıyla özel bir bakıma ihtiyaç duyar.

Dünyanın dört bir yanındaki anneler bebekleri konusunda JOHNSON’S®'a güveniyor

Ürünlerimizin en yüksek güvenlilik, kalite ve bakım standartlarını karşılaması için 125 yılı aşkın süredir anneler, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından ilham alarak çalışıyoruz

Her Bir Küçük Mucize İçin™

Bir bebekle yaşamak, iyi vakit geçirmekten çok daha fazlası anlamına gelir. Birden, dünyayı yeniden keşfettiğinizi, hedeflerinizi değiştirdiğinizi veya sevgi kapasitenizin nasıl arttığını fark edebilirsiniz. Büyülü anne-babalık yolculuğunun her mucizevi anını gelin birlikte kutlayalım.

Başa dön